Szkoła Podstawowa nr 19

62-800 Kalisz, ul. Budowlanych 2

 

 

Warsztaty Podróżnicze ,,Indie”

Dnia 3 lutego 2015 r. mogliśmy wyruszyć dzięki parze podróżników w niezwykle ciekawą i barwną wycieczkę do odległych Indii. Mieliśmy możliwość poznać elementy kultury indyjskiej, dowiedzieć się jak żyją dzieci w Indiach, jakie zwierzęta zamieszkują tamtejsze obszary, jak wyglądają indyjskie pieniądze. Pani Karolina Baza i pan Marcin Mierzejewski zaprezentowali nam także barwne slajdy z pobytu w Indiach , a wszystko odbywało się z indyjską muzyką w tle.

Na zakończenie czekały nas jeszcze inne atrakcje. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć oryginalne indyjskie przedmioty, poznać egzotyczne zapachy oraz nauczyć się rozpoznawać indyjskie przyprawy. Ogromną radość sprawiło nam także kolorowanie dużych indyjskich słoni.   

                                                           

 

 Dziękujemy serdecznie pani Karolinie i panu Marcinowi za tak wspaniałe warsztaty i podróż  do odległych Indii. Dziękujemy za przemiłą atmosferę i uśmiech .

Życzymy jednocześnie kolejnych, cudownych podróży!!!

 

 

Pomarańczowa jesień

Dnia 22 października 2014 r.nasza szkoła wzięła udział w celebrowaniu koloru pomarańczowego. Tego dnia obowiązkowym kolorem ubrania, dekoracji, potraw był kolor pomarańczowy. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli - wychowawców przygotowali pomarańczowe dania, aby swoim kolegom zademonstrować jak wiele potraw można przygotować np. potrawy z dyni czy marchwi, warzyw i owoców pomarańczowych. Swoje potrawy zaprezentowali na holu głównym drugiego piętra. Na początku spotkania przybliżone zostały walory smakowe i zdrowotne dyni jako głównej gwiazdy tegorocznego dnia pomarańczowego.Na koniec zebranych zaproszono do degustacji wybranych potraw m.in. surówki z marchewki i ananasa, ciasta dyniowego, kompotu z dyni, zupy – kremu z dyni, musu z dyni i jabłek, soku marchewkowego, babeczek z ciasta marchewkowego.                                                                                                                                                           

 

Zupa krem z dyni 

 

Dzień Dziecka i Dzień Sportu na Stanicy Harcerskiej na Szałe

23 maja 2014 r. cała nasza szkoła z ogromną radością i wspaniałymi humorami wybrała się do stanicy Harcerskiej na Szałe, aby na świeżym powietrzu świętować Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu. Organizatorem był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, szkolna Drużyna Harcerska oraz nauczyciele w-f. Uczniowie mogli uczestniczyć w wielu konkurencjach w  zorganizowanych przez naszych harcerzy punktach np.: układanie najwyższej wieży z pustych pudełek po jogurtach, czy skok w worku. Mogliśmy także pospacerować po lesie, pograć w gry zespołowe oraz zjeść wspaniały bigos w wykonaniu naszej pani Danusi.

Przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda oraz muzyka młodzieżowa, którą serwowali nam didżeje, a tańcom nie było końca.

Wszyscy wracaliśmy zmęczeni, ale niezwykle szczęśliwi!!!!!

Dziękujemy organizatorom, a przede wszystkim Komendantowi Stanicy –panu Mirosławowi Jurkowi, bez uprzejmości którego impreza w plenerze nie odbyłaby się.

 

Czym jest agresja i jak jej zapobiegać?

Straż Miejska ponownie gościem w naszej szkole

  22 marca 2014 r. odbyło się kolejne w tym roku szkolnym spotkanie uczniów naszej szkoły ze Strażą Miejską. Tym razem tematem spotkania była agresja, przemoc i sposoby ich zapobiegania. Zaprzyjaźniona z nami pani policjant opowiedziała nam o tym, czym jest agresja słowna i fizyczna .Dowiedzieliśmy się także, gdzie i do kogo możemy zgłosić się, gdy jesteśmy świadkami przemocy lub jej ofiarami. Po pogadance obejrzeliśmy film, którybardzo nas poruszył i z którego każdy wyciągnął odpowiednie wnioski.

Dziękujemy pracownikom Straży Miejskiej za przyjęcie naszego zaproszenia.

 

Straż Miejska w naszej szkole,

czyli jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

29 stycznia 2014 r. na zaproszenie p. Dagmary Kołacińskiej i p. Marty Danis naszą szkołę odwiedziła kaliska Straż Miejska w celu przeprowadzenia apelu dotyczącego BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE FERII ZIMOWYCH”. Wraz z funkcjonariuszami dotarła do naszej szkoły maskotka Straży Miejskiej ,,Cebulek” ,która spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród uczniów i ich ogromną radością.

Sierżant Cebulek jest nową maskotką Straży Miejskiej w Kaliszu. Cebula najlepiej oddaje pracę strażników?

 

 Odwiedziny w Bibliotece Miejskiej

29 maja 2014 r. uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum wraz z wychowawcami oraz panią bibliotekarką z naszej szkoły odwiedzili Miejską Bibliotekę przy ul. Legionów w Kaliszu. Dzięki uprzejmości pań pracujących w bibliotece mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat historii powstawania książek ,a także zobaczyć najstarsze egzemplarze nawet z XVIIIw. zachowane do dziś. Dowiedzieliśmy się także, że aby wypożyczyć lekturę nie musimy już w dzisiejszych czasach wychodzić z domu, lecz możemy zrobić to drogą elektroniczną wchodząc na stronę biblioteki głównej lub poszczególnych filii. Pani bibliotekarka zaprezentowała, jak można tego dokonać i okazało się, iż nie jest to zbyt skomplikowane. Na zakończenie wizyty w bibliotece miejskiej zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia magazynu z którego książki trafiają do rąk czytelników .

Biblioteka Główna w Kaliszu - Zajęcia z przysposobienia czytelniczego

Biblioteka Główna w Kaliszu - Zajęcia z przysposobienia czytelniczego  Biblioteka Główna w Kaliszu - Zajęcia z przysposobienia czytelniczegoBiblioteka Główna w Kaliszu - Zajęcia z przysposobienia czytelniczego

Miłym i uprzejmym paniom bibliotekarkom z Głównej Biblioteki Miejskiej dziękujemy za poświęcony nam czas oraz przekazanie wielu cennych i interesujących informacji!

 

,,MAM TALENT” w naszej szkole

5 grudnia 2013 r. odbyła się kolejna - III - już edycja szkolnego konkursu "Mam Talent". Tak jak i poprzednie, tegoroczny konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Do rywalizacji stanęli soliści i grupy wykonawcze. Prezentowano piosenki, tańce i pokazy gimnastyczne, przygotowane  przez uczniów z niewielką pomocą lub pod kontrolą nauczyciela, jeśli wymagało tego bezpieczeństwo wykonawcy. Prezentacje , jak co roku, wspierane były burzliwym dopingiem i oklaskami publiczności szkolnej, wśród której nie brakło także rodziców. Komisja, złożona z trzech nauczycieli (p. Izabela Plichta , p.Dominika Bukowska i p .Marek Jung), przyznając punkty , wytypowała zwycięzców, wręczając im ,,Bilety  Finałowe" , będące namacalnym dowodem sukcesu. Posiadacze tychże Biletów staną do powtórnej rywalizacji podczas Wielkiego Finału. 
Organizatorzy:
p.Małgorzata Błaszczyk i p.Jolanta Stórgulewska.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY OGROMNEJ ODWAGI I OCZYWIŚCIE TALENTU!!!

 

Odkrywcy Mórz i Oceanów

W dniu 21 września 2013 r. uczniowie z czterech klas gimnazjum ,,zet” wraz z wychowawcami odbyli wycieczkę, aby odkrywać tajemnice mórz i oceanów.    W tym celu pojechaliśmy do Carrefoura w Galerii- Kalisz ,gdzie prowadzona była akcja edukacyjna pod nazwą ,,Odkrywca mórz i oceanów”.

Nasi uczniowie mieli doskonałą okazję do zapoznania się z historiami podróży morskich. Poznali także ważne przyrządy używane na statkach, także obejrzeli film przedstawiający zwierzęta żyjące w głębinach mórz i oceanów.

Spotkanie, które uważamy za wyjątkowo udane zakończyło się pamiątkowym zdjęciem na pięknej łodzi. Wycieczka była bardzo interesująca i dała naszym uczniom wiele wiedzy i radości. Jesteśmy dumni z zachowania naszych uczniów i mamy nadzieję ,że w przyszłym roku po kosmosie i morzach, będziemy mogli odkryć kolejną ,nową tajemnicę świata.